Ağrısız Normal Doğum

Ağrısız normal doğum epidural anestezi ile yapılan doğuma denir. Ağrısız normal doğum öncesinde anneye anestezi uzmanı tarafından bel kısmından ince bir kateter takılır. Ağrısız normal doğum için takılan bu kateterden anestezik maddeler verilerek vücudun bel kısmından aşağısı uyuşturulmuş olur. Doğum sancıları sadece kasılma ve basınç hissi şeklindedir. Bu şekilde ağrısız normal doğumda acı hissedilmez.

Ağrısız normal doğum için epidural anestezi rahim ağzı açıklığı en az 4-5 cm olduğunda ve sancılar düzene girdiğinde uygulanır. Bu anestezi şekli bazen doğum eylemini uzatabilmektedir.

Ağrısız normal doğumda anestezi nasıl yapılır?

Ağrısız normal doğum için epidural anestezi yapılırken anne beli açıkta olacak şekilde oturur. İşlem yerine antiseptik solüsyonlar uygulanır. Daha sonra bölgesel anestezi ile uyuşturulur. Çok ince bir iğne ile bel bölgesinden omurilik çevresindeki epidural boşluğa ince bir kateter yerleştirilir. Bu kateterden epidural aralığa anestezi ilacı verilir. Kateter ihtiyaç halinde daha sonra ilaç verilebilmesi için bu aralıkta bırakılır. Ağrısız normal doğum sonrasında bu kateter çekilir. Sezaryen doğumlarda ise bir gün kalır. Ağrısız normal doğum için kullanılan anestezi miktarı sezaryen doğuma göre daha azdır. Ağrısız normal doğum sonrası idrar yapmada hafif zorlanma, geçici hafif baş ağrısı olabilir.