Gebelik öncesi vücudunuzda ne gibi değişiklikler oluyor? 

Adet döneminiz yeni başladı ve hamile kalmayı planlıyorsunuz. Yumurtlama zamanının belirlenmesi gebe kalmaya çalışırken bilinmesi gereken en önemli şeydir. Yumurtlama, yumurtadan olgun bir yumurta serbest bırakıldığında, fallop tüpü tarafından yakalandığı zaman ortaya çıkar. Rahim duvarı (endometrium) döllenmiş bir yumurta için kalınlaştırılmıştır. Eğer gebelik oluşmazsa, rahim duvarı dökülecektir yani adet göreceksiniz. Döllenmemiş bir yumurtanın ve rahim duvarının dökülmesi menstürasyon (ADET GÖRME) sırasında ortaya çıkar .

Yumurtlama ile ilgili bilmeniz gereken bazı gerçekler

  • Yumurta yumurtalıktan ayrıldıktan sonra 12-24 saat yaşar. 
  •  Normalde, yumurtladığınız her seferde sadece bir yumurta serbest kalır.
  •  Ovülasyon (yumurtlama), stres, hastalık, seyahat ve ağırlık, egzersiz ve uyku düzenlerindeki önemli değişikliklerden etkilenebilir. 
  •  Bazı kadınlar yumurtlama sırasında hafif lekelenme yaşayabilir. 
  •  Bu gerçek bir adet kanaması değil, yumurtlama kanaması olarak kabul edilir.

Yumurtlamayı nasıl takip edersiniz?

Bir kadının aylık adet döngüsü, adet döneminin ilk gününden sonraki dönemin ilk gününe kadar ölçülür. Ortalama olarak, bir kadının adet döngüsü 21-35 gün arasında olmaktadır. Yumurtlama zamanı; adet döneminin başladığı gün olan döngünün ilk günü ile başlayarak hesaplanır. Çoğu kadın, 11 - 21. gün arasında herhangi bir günde, kendi döngülerinde yumurtlar. Bu, bir kadının döngüsünün “ doğurganlık zamanı” veya “ doğurganlık penceresi ” olarak adlandırdığı süredir, çünkü bu süre zarfındaki cinsel ilişki hamilelik şansını arttırır.

Şu anda ne planlıyorsunuz? 

Gebe kalma şansınızı artırmak ve sağlıklı bir bebek sahibi olmak için bazı yaşam tarzı değişiklikleri gerekir. Yeterli egzersiz ve dengeli beslenme ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı’na muayene olmak değerlendirilmesi gereken önemli faktörlerdir. Bebek sahibi olmaya karar verdiğinizde öncelikle bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına giderek işe başlayabilirsiniz. Çünkü gebelikten 3 ay öncesinde Folik Asit dediğimiz vitamini kullanmaya başlamanız bebeğinizde Nöral Tüp Defekti (omuriliğinin açık olması hastalığı) görülme riskini azaltır. Bunun için günde 0,4 miligram üzerinde folik asit alınması nöral tüp defektlerini engellemektedir. Daha önce nöral tüp defektli fetus sahibi olan hastalar ise gebelikten 3 ay öncesinden başlayarak 4 mg folik asit almalıdır. Ancak İnsülin bağımlı diyabeti olan, Vücut kitle indeksi >35 olan ve valproik asit veya karbamazepin ile tedavi gören epilepsili hastaların da yüksek dozda folik asit alması gereklidir.

Ayrıca aşağıdaki gibi maddeleri kullanmayı bırakmanız önerilir:

Reçeteli ilaçlar alıyorsanız, bu ilaçların hamilelik sırasında güvenli olup olmadığını öğrenmek için ilacı başlayan doktorunuza danışın. Şu an yapabileceğiniz en önemli şey, hem siz hem de gelecekteki bebeğinizi sorunlara neden olabilecek herhangi bir madde veya aktiviteden korumaktır. Gebelik öncesi Yeterli miktarda protein ve kalsiyum ile dengeli bir diyet yapmak hem siz hem de bebek için önemlidir. 

Hamileliğinizi daha iyi hale getirmek için ipuçları 

Vücudunuz bazı büyük değişikliklere geçmeye başlıyor ve zaman zaman bunalmış hissedebilirsiniz. Yeterli dinlenmeyi ve beslenmeyi ihmal etmediğinizden emin olun. Rahatlamak ve hamile kalmaktan zevk almak için zaman ayırın. Stres hamilelik sırasında vücudunuz ve bebeğiniz için en kötü şeydir, stres seviyenizi düşük tutmaya çalışın. Unutmayın gebelik öncesi danışmanlık dağa az problemli bir gebelik için önemlidir. Gebelik öncesi danışmanlık almayan kadınların gebelik sonuçları gebelik öncesi danışmanlık alan kadınlara göre daha kötüdür. 
Gebelik öncesi danışmanlık sırasında; 
Tam kan sayımı 
İdrar tetkiki 
Smear testi
Açlık glukoz 
Toxoplazma Ig G/Ig M 
Rubella Ig G 
Tiroid Hormonu, 
Hepatit B, Hepatit C, HIV testlerine ve kan grubuna bakılması önerilmektedir.