JİNEKOLOJİK MUAYENE 

Son yıllarda insan ömrünün uzamasıyla birlikte sağlık problemleri artmaya başlamış ve koruyucu tıp daha da önem kazanmıştır. Özellikle 40 yaşından sonra hem erkekler hem de kadınlar için birtakım kontrol muayeneleri zorunlu hale gelmiştir. Kadınlar için jinekolojik muayene bu kontrol muayenelerinden biridir.

Pek çok kadın için jinekolojik muayene ve "o masaya çıkmak" korkutucu ve hatta kabus olabilir. Daha önce yaşanmış kötü tecrübeler ile çevreden duyulan abartılı ve yanlış bilgiler sonucunda oluşmuş haksız ön yargılar nedeniyle kadınlar jinekolojik muayeneden kaçınmaktadırlar.

Unutulmamalıdır ki; zamanında ve rutin olarak yapılan muayeneler, birçok hastalığın erken dönemlerde teşhisini sağlayarak sonradan ortaya çıkabilecek olumsuz durumları, alınacak çok basit önlemlerle engelleyebilir.

Jinekolojik muayene ile rahim, rahim ağzı, yumurtalık ve vajina kanserleri çok erken safhalardayken yakalanabilir. Ayrıca rahim ağzı (serviks) bölgesindeki gizli enfeksiyonlar henüz bir yaraya sebebiyet vermemişken teşhis ve tedavi edilebilir.

Cinsel hayatı başlayan her kadının düzenli olarak, hiçbir şikayeti olmasa bile yılda en az bir kez bir jinekologa gidip muayene olması ve smear testi yaptırması tavsiye edilmektedir.

  Her zaman için hastalığın ortaya çıkmasını engellemek hastalığı tedavi etmekten çok daha kolaydır. Gerçekten de uygulanan koruyucu sağlık hizmetleri ile hastalık veya kanser oluşumunu önlemek maddi ve manevi açıdan çok daha kolay ve ucuzdur. 

Muayene öncesi her hastamızda “anamnez (öykü) alma” dediğimiz kişinin kendi durumu ile ilgili sorular sorularak bilgiler alınır. Hastanın şikayeti ile ilgili anlattıkları, varsa bir hastalığa tanı koyulmasındaki en önemli yardımcılardır. Bu nedenle hastanın şikayetinin ne olduğu, ne zaman ve ne şekilde başladığı ve bu yakınma ile ilgili gerekli olabilecek diğer sorular önemlidir.

Gebelik durumu ile ilgili bilgiler (Daha önce hamile kalıp kalmadığınız, düşük, kürtaj, doğum, önceki hamileliklerinizde yaşadığınız sorunlar, önceki doğumlarınızın şekli, eğer sezaryen oldu ise bunun nedeni, eğer normal doğum yaptıysanız doğumunuzun nasıl geçtiği gibi sorular sorulur.

Kişilerden ayrıntılı bir öykü alma işleminden sonra jinekolojik muayeneye geçilir. Yapılan jinekolojik muayeneler bakire olan ve olmayan hastalarda değişiklik göstermektedir. 

Bakire Hastalardaki Kontroller

Eğer kişi bakire ise idrara sıkışık haldeyken karından yapılan ultrason incelemeleri (transabdominal ultrasonografi) bize rahim, yumurtalıklar ve rahim komşuluğundaki organlar (adnexler) ile ilgili bilgiler verecektir. 

Karından yapılan (transabdominal) ultrasonografiler özellikle rahimde bulunan myomları, yumurtalıklardaki kistleri (over kistleri) açığa çıkarmada son derece önemlidir. Ayrıca özellikle şiddetli adet sancıları (dismenore) şikayeti olan genç kızlardaki gizli çikolata kistleri (endometriomalar) ortaya çıkarılabilir.

Bakire Olmayan Kadınlardaki Kontroller

Cinsel hayatı başlayan kadınlarda yıllık jinekolojik muayeneler, smear testleri ile vajinal ultrason muayeneleri son derece önem taşımaktadır. 

Jinekolojik muayeneler hastalarımız açısından her ne kadar çok sevimli gelmese de “jinekolojik muayene masa”sında yapılmalıdır. Çünkü bu masalar bir kadının jinekolojik olarak en rahat ve en iyi değerlendirilebilir pozisyonunu bizlere sağlar. Ayrıca bu muayeneler özenle yapıldığında son derece kolay, ağrısızdır ve yalnızca birkaç dakika sürer. 

Jinekolojik muayenelerde öncelikle dış genital alan gözle değerlendirilir. Genital siğil (kondülom), kitle, kızarıklık, kist gibi herhangi bir lezyonun olup olmadığına bakılır. Daha sonra kişi ıkındırılarak rahim veya idrar kesesinde herhangi bir sarkma (prolapsus) varlığı araştırılır.