Randevu ve Danışma Telefonumuz

0544 853 45 67

Balıkesir Lazerle Vajina Daraltma( Vajinal Rejuvenasyon)

Lazerle vajina daraltma uygulamaları cerrahi bir işlem (ameliyat) olmadığı için riskleri son derece az olan, hasta açısından oldukça kolay tolere edilebilen, lokal anestezi ile uygulanabilen, ağrısız, acısız ve ileri teknolojili işlemlerdir. Bu nedenlerle özellikle son yıllarda kullanımı artmıştır. Özellikle çiftlerde cinsel uyarılmayı arttırmak, cinsel hazzı arttırmak, orgazmı kolaylaştırmak ve idrar kaçırma sorununu tedavi etmek amaçlarıyla yapılmaktadır.

Lazerle vajinal daraltma, vajinoplasti (vajinanın ameliyatla daraltılması) operasyonlarına göre cerrahi risklerinin olmamasından dolayı avantajlıdır. İdrar torbasında sarkma yoksa, idrar kaçırma sorunu yaşayan kadınlarda da oldukça faydalı sonuçlar vermektedir. Ayrıca vajinoplasti sırasında vajinanın 5-6 cm’lik arka duvar kısmı daraltılırken, lazerle yapılan gençleştirmede vajinanın tümü sıkılaştırılmaktadır.

Diğer taraftan, özellikle normal doğum yapmış ve buna bağlı olarak vajinasında ileri düzeyde genişlemesi olanlarda, idrar torbası veya barsak sarkması olanlarda, doğum sırasında yapılan epizyo kesilerinin de estetik olarak düzeltilmesi gereken kadınlarda vajinoplasti, perineoplasti; yani vajinanın ameliyatla daraltılması daha uygun bir yaklaşım olacaktır.

Lazerle vajina daraltma nasıl yapılır?

Lazerle vajina daraltma uygulaması jinekolojik muayene masasında yatış pozisyonunda yapılır. Ortalama olarak 15-30 dakika kadar sürer.

İşlem tamamen ağrısız olduğu için lokal anestezi ile uygulanmaktadır. Vajinada hafif bir batma ve ısı artışı haricinde başka bir his oluşmaz. Cerrahi bir kesi yapılmadığı için kanama, enfeksiyon gibi riskleri de bulunmaz. İşlem sırasında vajina içine yerleştirilen lazer probu ile vajinanın tüm duvarları taranır. Lazer ışığı ile vajinanın tümü hem enine hem de boyuna taranarak, sıkılaşma etkisi vajinanın tüm geneline yayılır.

Lazerle vajina daraltma ağrılı mıdır?

Hayır, kesinlikle değildir. Hastalar tarafından son derece rahat bir şekilde tolere edilir.

İyileşmesi ne kadar sürer?

İşlemden hemen sonra veya bir gün sonrasında işinizin başına dönebiliyorsunuz. İstirahat gereksinimi yoktur. Aynı gün içinde banyo yapmanızda da bir sakıncası yoktur.

Lazerle daraltma işlemi sonrası beni neler bekliyor?

İşlemden sonra birkaç gün hafif pembemsi, daha sonra 7-10 gün süreyle açık renkli akıntınız olabilir. Ayrıca vajina içinde hafif şekilde yanma da görülebilmektedir. Doktorunuzun vereceği ilaçları düzgün şekilde kullanmanız şikayetlerinizi azaltacaktır.

İlk 2 haftada başta ödem olur. Buna bağlı geçici bir iyilik hali olur. 1 hafta sonra ilişki serbest olur. İlk başta ilişki sırasında ödemin etkisiyle sıkılaşma, idrar kaçırmada da düzelme hissedilirken 2 hafta sonra sıkılaşma azalmış gibi gelebilir. Çünkü ilk başta sadece ödemin etkisi hissedilir. Kollajen gelişimi ve yara iyileşmesi 6. haftadan sonra tam olarak oturduğu için 6. haftadan tercihen 3.aydan sonra etki daha net hissedilir.

Lazerle vajina daraltma sonrası cinsel ilişki ne zaman yapılabilir?

Genelde işlemden 7 gün sonra ilişkiye girmenizde bir sakınca yoktur.

Farklı genital estetik ameliyatlar da aynı seansta yapılabilir mi?

Evet. Lazerle vajina yenileme (vajinal rejuvenasyon) ile aynı seansta dış dudaklarda renk açma (genital beyazlatma), PRP, kızlık zarı ameliyatı, dış dudaklarda sıkılaştırma, iç dudakların kısaltılarak küçültülmesi (labioplasti) gibi operasyonlar da yapılabilir.

Lazerle vajina daraltma ne kadar sıklıkla tekrarlanmalıdır?

Genelde 3-4 hafta arayla 2-3 uygulama önermekteyiz. Bazı durumlarda 4 uygulamaya kadar çıkılabilir. Uygulamanın etkinliği için 6 ay- yılda bir tekrarlanması önerilmektedir.

Vajina yenileme için ne tür bir lazer kullanılır?

Vajinal yenileme için genelde fraksiyone karbondioksit (CO2) ve erbium yag (er: yag) lazerler kullanılmaktadır.

İdrar kaçırmada nasıl bir çözüm sağlar?

Öksürük, gülme sırasında idrar kaçıran kadınlarda, idrar kanalı ve mesane boynu etrafında yer alan kollajen dokuların güçsüzleşmesi sorumlu tutulmaktadır. Lazerle bu kollajen bağ dokusu güçlendirilerek idrar kaçırma sorunu giderilebilmektedir.

Lazerle vajina daraltma etkileri ne zaman başlayacaktır?

İşlemin olumlu etkileri uygulamadan yaklaşık 3 hafta sonra kadın ve erkek eşte hissedilebilir düzeyde olmaktadır.

Lazerle vajina daraltma nasıl bir işlemdir?

Vajinal rejuvenasyon işlemi son derece ağrısızdır. İşlem sırasında cerrahi bir kesi veya dikiş gerektirmez; bu nedenle de kanama, enfeksiyon gibi komplikasyon riskleri de yoktur. Ameliyattan çekinen hastalar için de iyi bir seçenektir.

Vajina neden genişler?

Vajina kadınlarda cinsel ilişkinin gerçekleştiği organdır ve kas-bağ dokusundan oluşmuştur. Ortalama 6 -9 cm arasında uzunluğu vardır. Yıllar içinde kas – bağ dokusunun direncinin azalması, duyarsızlaşmanın gerçekleşmesi hem kadın hem de erkek partnerde cinsel hazzı olumsuz yönde etkiler.

Cinsel ilişkide mekanik olarak hazzı hissedememe zamanla cinsel ilişkiden soğumaya, cinsel isteksizlik sorununa ve anorgazmi (orgazm olamama) problemine dönüşebilir. Hatta cinsel sorun zamanla büyüyerek bir evlilik problemine dahi dönüşebilir.

Vajina en sık olarak yapılan doğumlar sonrasında genişlemektedir. Ayrıca vajina genişlemesini sağlayan diğer faktörler arasında:

 • İlerleyen yaş,

 • Menopoz,

 • Sigara kullanımı,

 • Ailesel yatkınlık bulunmaktadır.

Gebelik de kendi başına vajinal genişlemeyi arttırabilir. Yani gebelik sezaryen doğumla sonlansa bile bir miktar vajinal genişleme oluşmaktadır.

Doğum, gebelik yaşamamış olan genç bayanların bir kısmında doğuştan gelen yapısal bir problem olan ‘geniş ve yumuşak vajina’ izlenebilir (wide and smooth vagina). Bu problem nadir olarak izlenmesine rağmen, ilişkilerin başladığı ilk yıllardan itibaren ilişkiden zevk alamama, partneri hissedememe, orgazm olamama gibi sorunlara sebep olmaktadır. Lazerle vajina daraltma işlemi bu hastalar için de çok iyi bir alternatiftir.

Vajina içine ne tür lazer uygulanır?

Vajina genişlemesinde sıkılaşma amacıyla en sık olarak Karbondioksit lazerler (CO2 lazer) kullanılmaktadır. Aynı amaç doğrultusunda Erbium yag (Er: yag) lazerler de kullanılabilir.

Karbondioksit lazerler jinekolojide hangi alanlarda kullanılır?

Karbondioksit lazerler vajina daraltma ve yenileme haricinde:

 • Genital bölge beyazlatma, ağartma (Genital bölge renk açma),

 • Dış genital bölgeye dolgunluk kazandırma (Genital sıkılaştırma),

 • Genital siğil tedavisi,

 • Rahim ağzında yara tedavisi,

 • Vajinal kuruluk ve cinsel ilişkide ağrı tedavisi,

 • Lichen sclerosus tedavisi,

 • Menopoza bağlı vulvo vaginal atrofi (deri incelmesi) tedavileri,

 • İdrar kaçırma tedavisi amaçlarıyla da kullanılmaktadır.

Fraksiyonel karbondioksit lazerler kadınlarda yüz gençleştirme, çil tedavisi, leke tedavisi, et benlerinin alınması ve ameliyat izlerinin azaltılması amaçlarıyla da kullanılabilmektedir.

Lazer uygulaması vajinada nasıl bir etki oluşturur?

Lazer uygulamasındaki amaç vajinanın azalan ve güçsüzleşen bağ dokusunun yenilenmesidir. Lazer ışığı sayesinde dokuda yeniden bir canlanma oluşmaktadır. Bu canlanma

 • Epitel yapı, hücre katman sayısında artış ve kalınlaşma,

 • Vulvovajinal epitel yüzeyinde artan glikojen depoları

 • Lamina propriada aktif fibroblast varlığı ve sonucunda kollajen artışı

 • Papillar görünümde artış, neovaskülarizasyon (yeni damar oluşumu)

 • Doğal salgının artışı ve bunun sonucunda gelişen vajinal kurulukta azalma

 • Tekrarlayan üro-genital enfeksiyonlarda azalma

 • Üretra etrafındaki destek dokununda gelişmesini ve sıkılaşmasını sağlamakta

 • Hem urge hem de stress inkontinasında azalma ile sonuçlanmaktadır.

Lazerle vajina daraltma kimler için uygundur?

Lazerle vajina daraltma, vajinasındaki genişleme nedeniyle cinsel hazzı yeterince hissedemeyen kadınlar için uygun bir seçenektir. Ancak doğum sonrası idrar torbası, barsak veya rahim sarkması gibi anatomik defektleri olan hastalar için vajinoplasti operasyonları (vajinanın ameliyatla daraltılması) çok daha uygun bir alternatiftir.

Diğer taraftan idrar torbasında sarkma problemi olmayan, ancak öksürük, hapşırma veya gülme sırasında idrar kaçıran kadınlar için de lazer uygun bir çözüm sağlamaktadır. Vajina daraltma ameliyatlarından çekinen, korkan hastalarda da lazer iyi bir seçenektir.

Lazer ile vajinal daraltma kimlere yapılabilir?

 • Cinsel ilişkide mekanik etkinin azalmasına bağlı olarak haz hissedemeyen, orgazm sorunu yaşayan kadınlarda,

 • Menopoz döneminde bağ dokusu elastikiyeti azalan ve buna bağlı idrar kaçırma, vajinal kuruluk, genital bölgede acı sorunu yaşayanlarda,

 • Sık vajinal enfeksiyon (vajinit) geçirenlerde,

 • İlişki sırasında ağrı, acı sorunu yaşayanlarda (Disparoni),

 • Vajinal kuruluk ve yanma sorunu yaşayanlarda vajinal lazer uygulaması yapılabilir.

 • Rahim ağzında yara olanlarda da lazerle yara yakma işlemi de yapılabilir.

Shopping Basket