Randevu ve Danışma Telefonumuz

0544 853 45 67

LAZER NEDİR?

 LAZER, ingilizce  ‘Light Amplification by the Stimulated Emission of Radiation’ kelimelerinin baş harflerinin kısaltmasından oluşan bir terim olup, ‘uyarılmış radyasyonun yoğunlaştırılması ile güçlendirilmiş ışık demeti’ anlamına gelmektedir.

Lazerin asıl hedefi; uygulandığı dokuda “termal hasar” oluşturarak dokuda kollajen üretimini ve kanlanmayı arttırarak “remodelling” yani “yeniden yapılanma” meydana getirmesidir. Bu süreç ise rejüvenasyon yani gençleşme ile sonlanmaktadır.

Genital estetikte lazer! Vajinal lazer kullanım alanları

Vajinal lazerin kullanım alanları çok çeşitlidir.

 • Vajina sıkılaştırma ve gençleştirme (rejüvenasyon) tedavileri,

 • Sarkma şikayeti olmayan hastalarda idrar kaçırma tedavisi (stres üriner inkontinans),

 • Cinsel hazzı arttırma tedavileri,

 • Menopozal-genitoüriner sendromun semptomatik tedavisi,

 • Vajinal kuruluk tedavisi (özellikle menopoz döneminde östrojen kullanımı yasak/sakıncalı olan hastalarda),

 • Tekrarlayan vajinit ve vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisi

 • Genital lichen sclerosus hastalığının semptomatik tedavisi lazerin en çok kullanıldığı alanlardır.

  Bunların yanında lazer;

 • Genital renk açma,

 • Çatlak tedavisi,

 • Labia majora ve perineal sıkılaştırma

 • Genital siğil tedavisi gibi kozmetik amaçlarla da kullanılabilmektedir.

Vajinal lazer nasıl etki eder?

Vajinal lazerin, cerrahinin yanında bir adım öne çıkmasını sağlayan en önemli etkisi kollajen üretimini uyarması ve kanlanmayı arttırmasıdır. Bunun sonucunda vajinal kanalın iç kısmını kaplayan mukozal doku yenilenmekte ve yeni üretilen kollajen ile birlikte sıkılaşma etkisi ile daralma meydana gelmekte, vajinanın hem normal zamanda hem de uyarıldığında meydana gelen ıslanması artmakta, özellikle vajina ön duvarında ve “üreteroklitoral komplekste” oluşan kanlanma artışı ile vajinanın duyarlılığı ve ilişki esnasında alınan haz artmakta, orgazm hem kolaylaşmakta hem de şiddeti artmaktadır. Bu etkileri art arda okuduğunuzda lazerin adeta bir mucize gibi görünmektedir. Ayrıca idrar kaçırma problemlerinde de çok başarılı sonuçlar vermektedir.

Vajinal lazerle gençleştirme sonrası dönem

Sonuçlarının bu kadar başarılı olmasının yanısıra uygulanma kolaylığı ve işlem sonrasındaki dönemin son derece konforlu olması nedeniyle de son dönemlerde hastalar tarafından sıklıkla tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir. Lazer ile vajinal yenilenme işlemi “non-invaziv” yani girişimsel olmayan bir uygulamadır. Lokal anestezi ile uygulanabilir ve işlemden hemen sonra hastalar dinlenmeye gerek duymaksızın işlerinin başına dönebilir. Bu yüzden lazer ile vajinal yenilenme işlemleri bir “öğle arası uygulaması” olarak da geçmektedir. Ortalama 15-30 dakika süren bir işlemdir. İşlem sonrasında 7 günlük ilişki yasağı haricinde başka bir kısıtlama da bulunmamaktadır. Hastalar sadece ortalama 1 hafta boyunca pembe sulu bir akıntı yaşamaktadırlar.

Vajina daraltmada lazer mi cerrahi ameliyat mı önerilir?

Vajinal lazer pek çok alanda başarılı sonuçlara sahip olmakla birlikte söz konusu “vajinal daralma” olduğunda ancak %30 kadar bir daralma sağlayabilmektedir. Özellikle vajinal doğumlara bağlı ciddi doku hasarı olan ve orta-ileri seviyede vajinal genişlemesi olan hastalar için altın standart her zaman için vajinoplasti yani ameliyat ile vajina daraltma operasyonudur. Vajinal lazer işleminin 3-4 hafta arayla 2-3 defa tekrarlanması gerekmektedir. Takip eden dönemde ise hastanın talebine göre yılda veya 6 ayda bir tekrarlanabilmektedir.

Bazı hastalarda cerrahi ile lazeri birlikte de kullanabilmekteyiz. Vajinoplasti sonrası doku iyileşmesi gerçekleşen hastaya (ortalama 5-6 hafta sonra),idrar kaçırmasına veya cinsel hazzı arttırmaya yönelik vajinal lazer uygulaması da yapılabilmekte; ayrıca hem vajinoplasti hem de vajinal lazer işlemi genital PRP uygulaması ile de birleştirilebilmektedir.

Vajinal rejüvenasyon sonrası dönem

Seçilen yöntem her ne olursa olsun vajinal rejüvenasyon sonrası kişinin cinsel hayatında oldukça olumlu değişimler gerçekleşmektedir. Bu değişiklikler ile birlikte hem kadın, hem de erkek eşte duyarlılık artacak, haz çoğalacak, orgazma ulaşmak kolaylaşacaktır. Daha keyifli bir cinsel ilişki ise daha sık cinsel ilişkiye girme isteğini doğuracak, çiftin cinsel hayatı hem hareketlenecek hem de renklenecektir. Unutmamalıyız ki daha mutlu bir cinsel hayat, daha mutlu bir ilişkinin, evliliğin anahtarıdır.

 

 

Shopping Basket